731-437-820 (032) 215 63 25
ODWODNIENIA LINIOWE PRODUCENT ODWODNIEŃ LINIOWYCH Odwodnienie liniowe Odwodnienia liniowe betonowe

Odwodnienia liniowe z tworzyw sztucznych Odwodnienie liniowe odwodnienia polimerobetonowe

Producent odwodnień liniowych.

ODWODNIENIA LINIOWE
odwodnienia betonowe odwodnienia polimerobetonowe Odwodnienia liniowe z tworzyw sztucznych odwodnienia polimerobetonowe Odwodnienie liniowe

Odwodnienia liniowe

Topowe kanały odwadniające z rusztem, plastikowe, betonowe – które wybrać?

Już dawno minęły czasy, gdy kanały odwadniające były ograniczone do jednego podstawowego rodzaju. Dzisiaj na rynku odwodnień jest bardzo duży wybór – wśród którego wyróżniają się popularnością i zastosowaniem zwłaszcza trzy rodzaje: kanały odwadniające z tworzywa sztucznego, betonowe oraz polimerobetonowe. Duży wybór w naszej ofercie cieszy, ale dla osób niezaznajomionych z tematem nie ułatwia podjęcia decyzji. Jako eksperci podpowiadamy, iż ta powinna być podjęta w oparciu przede wszystkim o parametry techniczne, którym przyjrzymy się dzisiaj, aby pomóc każdemu wybrać najlepszy system odprowadzania wody.

Plastikowe kanały odwadniające z rusztem – czym się wyróżniają?

Cechą charakterystyczną dla kanałów odwadniających plastikowych jest ich wszechstronność zastosowania. Równie dobrze sprawdzą się w strefach dla pieszych, jak i tych gdzie głębokość montażu jest w jakikolwiek sposób ograniczona. Wymiary przekroju hydraulicznego kanału odwadniającego z tworzywa sztucznego:

  • szerokość 200 mm
  • wysokość 80 – 2000 mm

Decyzja zakupowa powinna być uwzględniona w dużym stopniu uzależniona od tego, jaką klasę obciążeń posiada dany produkt i najlepiej wykazać to na konkretnych przykładach. Odwodnienie liniowe dedykowane parkingom na samochody osobowe winno skłaniać się w stronę produktów klasy B125 jak wyposażony w ruszt poliamidowy kanał plastikowy H217. Z drugiej strony – chcąc znaleźć plastikowe odwodnienie dla stref dla ruchu pieszego, z naszej oferty moglibyśmy polecić coś z klasy A15 – dla przykładu kanał plastikowy H200. Serdecznie polecamy również propozycje z klasy wzmocnionej dla budownictwa przemysłowego, bądź obiektów sportowych – to klasa obciążeń D4000.

Kiedy warto zdecydować się na betonowe kanały odwadniające?

Nasza oferta to również betonowe kanały odwadniające – bardzo solidne, niezwykle trwałe i co ważne, są nieco bardziej ekonomiczną opcją aniżeli wcześniej wspominane plastikowe kanały, co może być dla niektórych klientów kluczowe przy wyborze. Mimo swej przystępnej ceny – nadal mamy do czynienia z rozwiązaniem wysoce odpornym na działanie różnych warunków pogodowych, czy innych zewnętrznych czynników. Minusem jest to, że w standardzie rzadko są dostępne wersje z rusztem – więc, jeśli są konieczne należy je dokupić.

Kanały polimerobetonowe – kiedy warto postawić na ten rodzaj odwodnień?

Trzecim na podium kanałów są te wykonane z polimerobetonu. Specjaliści zwracają uwagę na fakt, iż jest to hybrydowe rozwiązanie mające w sobie najlepsze cechy korytek plastikowych i betonowych, co przekłada się na ich popularność. Ruszt żeliwny jest zwykle nieodłączną częścią zestawu – ale czasem są spotykane również te wykonane z innych materiałów (stal nierdzewna/ocynkowana).

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania odwodnień?

  • mocowania rusztów
  • rodzaj uszczelnienia
  • przewidywane obciążenia
  • spadek dna

Niezawodność systemu odprowadzania wody jest przede wszystkim uzależniona od jakości samej konstrukcji. Odpowiednio dopasowując go do swoich potrzeb – można liczyć na jego trwałość i bezawaryjną eksploatację przez długie lata użytkowania.

Drenaż liniowy – idealne dopasowanie

Nie ma wątpliwości – instalowanie systemów odprowadzania wody ma znaczenie, a zwłaszcza gdy mowa o terenach zurbanizowanych. Nie ma możliwości, by woda mogła zostać wsiąknięta przez powierzchnię pokrytą asfaltem, bądź betonem. Tutaj nieocenioną pomocą są korytka odwadniające – to dzięki nim pozbycie się wody z topniejącego śniegu, czy tak zwanej deszczówki w ogóle staje się możliwe. Czynniki wpływające na skuteczność odwodnienia liniowego:

  • sposób projektowania: im bardziej profesjonalny - tym lepiej,
  • kompleksowość realizacji: uwzględnienie wszystkich elementów.

Elementów składających się na całą konstrukcję odwodnień jest naprawdę wiele. W tym miejscu chcemy się skupić w szczególny sposób po trochu na każdym z nich.

Odwodnienia liniowe i ich elementy składowe

Korytka odwadniające można uznać za jeden z najważniejszych elementów odwodnień. Są zwykle wykonane z plastiku, betonu bądź polimerobetonu. Nie bez znaczenia jest także ruszt – tutaj materiały wykonania są jednak nieco inne: stal ocynkowana ogniowo, stal nierdzewna bądź żeliwo. To wszystko sprawia, że ruszt wyróżnia się pod względem parametrów związanych z jego odpornością. Nie bez znaczenia jest też szeroka różnorodność kształtów tego elementu – producenci prześcigają się w pomysłach.

Jakie kształty rusztów są najpopularniejsze?

  1. prętowe
  2. mostkowe
  3. kratowe

W kontekście rusztów warto też wspomnieć o ich nowoczesnej możliwości bezśrubowego mocowania – co ma znaczenie przede wszystkim , gdy kanał odwadniający ma być sprawdzany i konserwowany w sposób sprawny i szybki. Skrzynka odpływowa musi być z założenia łatwa do czyszczenia i nisko ścieralna, a te cechy posiada polimerobeton – więc zwykle jest wykonana właśnie z tego materiału. Kanały odwadniające również dają pole do popisu – mogą być ze spadkiem do kanału, ale i do lustra wody. Nie brakuje też korytek schodkowych kaskadowych.

Czym kierować się przy dobrze drenażu liniowego na miarę potrzeb?

Konkretne zastosowania generują określone potrzeby – a dzisiejszy wielki wybór drenażu liniowego z całą pewnością jest w stanie na nie odpowiedzieć. Całkiem inaczej będzie dobierało się odwodnienia liniowe do dziedzińca szkolnego, niż do innej posesji. Jednak dobry producent zawsze jest w stanie najlepiej doradzić – kładąc nacisk nie tylko na skuteczność samego rozwiązania, ale przede wszystkim o to, by osoby przebywające w pobliżu mogły czuć się bezpiecznie. Podobnie jeśli chodzi o włazy, wpusty ściekowe, czy studzienki – również tutaj szeroki wybór produktów wykonanych z nowoczesnych materiałów geomateriałów (geowłóknina czy geokrata) pozwala na idealne dopasowanie drenażu liniowego do potrzeb – również z uwzględnieniem tego, by był bezpieczny dla środowiska.

Producent odwodnień liniowych – co znajdziesz w ofercie? Żyjemy w świecie, gdzie asfalt czy beton są nieodłącznym elementem zurbanizowanego środowiska. Nic więc dziwnego, że właściwe zarządzanie wodami powierzchniowymi ma dzisiaj tak wielkie znaczenie. Chodzi o to, by deszczówka nie pozostawała na powierzchni, ale była odpowiednio odprowadzana. Jak to jest zorganizowane w praktyce? Systemy odwadniające – podstawy planowania Zaprojektowanie odpowiednich systemów odwadniających to podstawa na każdym zurbanizowany terenie – dbałość o zorganizowanie tego tematu leży w kompetencji zarówno władz miast, jak i inwestorów. Skuteczne odprowadzanie wód gruntowych jest najlepszą odpowiedzią na wszelkie z tym związane zależności. Co musi wziąć pod uwagę firma projektująca system odwadniający? Obliczenia hydrauliczne dla danej zlewni, określenie klasy obciążenia. Spójrzmy w tym miejscu na klasy obciążeń, jakie obowiązują w polskich normach – a wyróżniamy ich sześć. Dla przykładu – gdy mowa o obszarach o charakterze przemysłowym – klasa odwodnień nie może być niższa niż E600, jeśli chodzi o parkingi samochodowe najbardziej właściwa jest klasa obciążenia B125, natomiast w przypadku terenu przeznaczonego do użytku dla rowerzystów i pieszych A15 zdaje się być dobrym wyborem. Wszystkie te informacje są zgodne z normą PN-EN 1433. Dlaczego dobranie kanałów odwadniających trzeba zostawić producentowi? Tylko producent kanałów odwaniających – jaki specjalista w temacie, wie jak zaproponować najlepsze rozwiązanie dla planowanej inwestycji. Powierzenie tego zadania w jego ręce można mieć pewność, że zarówno pod względem parametrów technicznych, jak i samej skuteczności odprowadzania wody (topniejący śnieg, ale i deszczówka) – zalecana przez producenta korytka odwaniające staną na wysokości zadania. Oddanie zadanie w ręce profesjonalistów ma sens tym bardziej, że budowa systemu odprowadzającego naprawdę jest zaawansowanym tematem. Konieczność rozważenia opcji zainstalowana systemu podczyszczania wody deszczowej jest kolejnym wątkiem. Tylko profesjonalny procent odwodnień wie jak dowiedzieć się, czy teren, na którym odbędzie się montaż kanałów odwadniających może być wystawiony na wyciek substancji chemicznych, a to właśnie ma znaczenie w kontekście znalezienia właściwego rozwiązania. Taka sytuacja ma miejsce na przykład wtedy, gdy kanały odwadniające są montowane w okolicy stacji paliwa i pojawi się wówczas konieczność dodatkowego montażu specjalnego separatora. Oczywiście producent kanałów odwadniających przede wszystkim pomoże podjąć decyzję, z jakiego materiału najlepiej wykonać system odwodnień na danym terenie. Laik może nie mieć jakiegokolwiek pojęcia, czy lepsze będą betonowe, polimerobetonowe czy też kanały z tworzyw sztucznych.

Odwodnienia liniowe - produkcja

Dobry producent odwodnienia liniowego – możesz mu zaufać! Nie ma mowy o prawidłowym użytkowaniu parkingu – jeśli nie zadba się o tak podstawowe związane z nim kwestie, jak dopasowany system odprowadzania wody. Powinno się o tym myśleć nie później niż na etapie budowy takiego przedsięwzięcia, a najlepiej jeszcze wcześniej – w trakcie realizacji projektu.

Pomoc w odwodnieniach liniowych dla parkingu – gdzie szukać pomocy? Rzecz jasna – bez względu na to, jaką funkcję pełni się w tym przedsięwzięciu, nie trzeba być znawcą i specjalistą również od tematu odwodnień. Tym bardziej, że można mieć do dyspozycji tych profesjonalistów, którzy właśnie w tym temacie się specjalizują i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Mowa oczywiście o producentach odwodnień liniowych, mówiąc inaczej – wykonawcach systemów drenażowych. Jeśli zdaje Ci się, że zaoszczędzisz pomijając pomoc takiego eksperta – to błędne myślenie. Tylko dzięki współpracy z wykwalifikowanym producentem systemów odwodnień liniowych możesz mieć pewność, że wykonany system drenażowy stanie na wysokości zadania.

O co z całą pewnością zadba dobry producent odwodnienia liniowego?

  1. Upewni się, że odwodnienie będzie wykonane z materiałów wysokiej jakości.
  2. Zadba o wysoką odporność systemu drenażowego względem czynników chemicznych.
  3. Zatroszczy się, aby odwodnienia liniowe były wytrzymałe względem czynników atmosferycznych.

Biorąc to wszystko pod uwagę jest właściwie bardziej niż pewne, że producent odwodnień liniowych, z którym będziesz miał okazję współpracować wykorzysta do tego zadania jeden z następujących materiałów: tworzywo sztuczne, beton, polimerobeton. Nawet jeśli parametry techniczne poszczególnych materiałów są dla Ciebie fizyką kwantową – ekspert ten postara się, by było inaczej. Warto jednak już teraz zdobyć odrobinę podstawowej wiedzy na ten temat.

Specyfika korytek odwadniających polimerobetonowych – co warto wiedzieć już teraz?

Weźmy na początek polimerobetonowe korytka – niemal każdy producent odwodnień potwierdzi ich wysoką odporność na cykle zamarzania i odmarzania, co wynika z tego, że mamy do czynienia z materiałem o niskiej nasiąkliwości. Gdy spojrzeć na nie jeszcze bardziej – cechują się także tym, że nawet po wielu latach eksploatacji będą wyglądać i służyć tak samo dobrze – są bowiem równocześnie wykonane z materiału, który charakteryzuje się niską ścieralnością. Warto jeszcze wspomnieć w kontekście parkingu, iż nie można zapomnieć o poszukaniu rozwiązania zgodnego z odpowiednią klasą obciążenia – co w tym przypadku jest równe min.B125. Tutaj również w razie jakichkolwiek wątpliwości można liczyć na to, że producent odwodnień liniowych okaże się nieocenionym wsparciem.

Elementy systemu drenażu liniowego – kanały rynnowe i ich funkcja

Nie ma mowy o dobrze funkcjonującej instalacji odwodnieniowej, jeśli choć jeden z jej elementów nie spisuje się wzorowo. Trzeba od razu zaznaczyć, że wbrew pozorom tych elementów jest całkiem sporo – ruszty, korytka, ścianka czołowa, kosze osadacze, czy też skrzynki odpływowe. W tym artykule chcemy się skupić na kanałach odwadniających, które już same w sobie są bardzo interesującym produktem.

Kanał odwadniający – podstawowe informacje

Bez względu na to, w jakim jest kształcie – kanał rynnowy to ten element, którego nadrzędnym celem jest czuwanie nad maksymalną efektywnością całego systemu odwodnień. Jeśli się to nie udaje – można się spodziewać szybkiego wzrostu kałuż na utwardzonej powierzchni na obszarze, za którym odpowiada. Byłoby nie najgorzej, gdyby chodziło o same kałuże – ale niestety wraz z nimi pojawiają się liczne inne zanieczyszczenia, z betonem, asfaltem i tak dalej w tej mieszance. Nie ma mowy, by czekać aż resztki śniegu czy deszczówka pomogą się nam tego pomóc – o wiele lepiej i rozsądniej jest liczyć właśnie na kanały rynnowe i cały system odwodnień. W końcu nie chodzi jedynie o estetykę, ale i o warunki użytkowania danej przestrzeni. Tutaj swoją rolę mają właśnie kanały rynnowe.

Jak zainstalować kanały rynnowe w prawidłowy sposób?

Odwodnienia liniowe zakłąaa się adekwatnie do spadku lustra wody oraz zgodnie ze spadkiem dna kanału i montaż korytka kaskadowego.

Oczywiście wybór właściwej instalacji jest uzależniony od warunków w danym miejscu i wielu z tymże powiązanych czynników. Jako doświadczony producent odwodnień z kanałami rynnowymi w układzie, chcemy serdecznie zaprosić do zapoznania się z przykładami realizacji, które zostały wykonane w ten sposób – łączni z uwzględnieniem właściwego wykopania systemu drenażowego i przygotowania terenu w należyty sposób. Choć warto podkreślić, że takie podejście do tematu to dopiero jego absolutny początek.

System odwodnień z kanałami odwadniającymi – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Nie można zapominać o tym, by cały system odwodnień łącznie z kanałem rynnowym nie tylko był efektywny względem funkcji, jaką spełnia – ale też nietrudny w dokonaniu inspekcji, jeśli pojawi się konieczność jej wykonania, czy też bieżącej obsłudze. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie koszy zbierających osady – muszę być łatwe w opróżnianiu, bo tylko wtedy można zadbać o to, by nie doszło do ich zatkania, co jak wiadomo wpłynie na brak drożności w całym systemie.

W poszukiwaniu idealnego odwodnienia liniowego na parking samochodowy – jaki materiał wybrać?

Polska idąc z duchem czasu coraz więcej inwestuje w tak zwane centra przesiadkowe. Szczęśliwie, inwestycje te nie kończą się na znalezieniu miejsca przeznaczonego na pozostawienie samochodu w wygodnej lokalizacji, na czas realizacji dalszej drogi z pomocą innego środku komunikacji, jak hulajnoga, rower, czy pociąg. Strefy te są mądrym posunięciem – ale wtedy i tylko wtedy, gdy myśli się o takim projekcie w kompleksowy sposób, łącznie z doborem odpowiednich odwodnień liniowych.

Jakie odwodnienia liniowe dla centrum przesiadkowego? - Jako doświadczony producent odwodnień liniowych dobrze rozumiemy specyfikę takiego miejsca, jak parking samochodowy – łącznie z tym, jakie materiały sprawdzają się najlepiej w tego rodzaju warunkach. Zdecydowanym faworytem, jeśli chodzi o odwodnienia liniowe dla centrum przesiadkowego są korytka z polimerobetonu. Przede wszystkim wynika to z wysokiej odporności tego materiału na to, co dzieje się z temperaturą w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego jeszcze polimerobetonowe korytka dla parkingów? - Jest to materiał wysokiej jakości, Wysokie parametry wytrzymałościowe, Maksymalna odporność na czynniki zewnętrzne, Długa żywotność, Niska nasiąkliwość

Najważniejsze jest jednak, aby pamiętać o konieczności montażu odwodnień liniowych już na etapie projektu. Jeśli zapomni się o temacie odprowadzania wody na początku inwestycji – można się spodziewać, iż w najlepszym wypadku – będzie ona o niebo wyższa, o ile w ogóle możliwa. Oprócz powyższych kwestii – konieczne jest upewnienie się, że wszystkie produkty z których będzie wykonany system odwodnień liniowych są zgodne z normą klasy obciążenia B1255 – co najmniej. Tylko wtedy można mieć pewność, że ciężar wszystkich zaparkowanych na tym obszarze samochodów nie naruszy struktury kanałów odprowadzających. Ważną rolę w tym wszystkim pełni ruszt znajdujący się na górze i tutaj polecamy żeliwny bądź wykonany ze stali nierdzewnej jako pewny wybór dopasowany do omawianych warunków. Jeśli chciałbyś lepiej poznać temat – pamiętaj, że nasi fachowcy są do Twojej dyspozycji.

Deszczowe tygodnie przed nami – czas pomyśleć o systemie odwadniającym na miarę potrzeb!

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że współczesna zmienna pogoda jest efektem zmian klimatycznych, jakie mają miejsce – to fakt. Nawet w Polsce każdego roku można zaobserwować tak gwałtowne zjawiska klimatyczne, że ciężko byłoby je wyjaśnić w inny sposób. Co ważne – nie byliśmy na to przygotowani – nie tylko mentalnie, ale również w kontekście budowania nieruchomości. Problem związany z odwodnieniem terenu w tym kontekście jest tym, któremu chcemy przyjrzeć się bliżej. Kanały rynnowe – rozwiązanie na miarę potrzeb - Losy współczesnych nieruchomości i ich mieszkańców, którzy nie są przygotowani na ulewne deszcze nie są przesądzone. Z ratunkiem spieszą nowoczesne kanały rynnowe, które są w stanie poradzić sobie z odprowadzaniem nawet naprawdę dużej ilości wody. Czym jeszcze wyróżniają się nowoczesne kanały rynnowe? - topowa jakość, niezrównana trwałość, wysoka wydajność.

Warto w tym miejscu podkreślić, że kanały rynnowe są tylko jeden z wielu elementów systemu odwadniającego i równocześnie tym, który jest zwykle niezbędny bez względu na to, o jakich warunkach terenu mowa.

W jaki sposób dobrać odpowiedni system odwadniający do potrzeb nieruchomości?

Komplet koniecznych pomiarów to absolutnie niezbędny zestaw informacji, dzięki którym w ogóle można zacząć projektować system odwodnień dla danej nieruchomości. Wiedząc to, można podejmować kolejne decyzje- jak na przykład materiał wykonania kanałów rynnowych. Najpopularniejszym wyborem są polimerobetonowe, ale plastikowe również cieszą się popularnością. W podjęciu jak najlepszej decyzji z całą pewnością pomoże dobry producent odwodnień liniowych, który jakby nie patrzeć na tym temacie zna się najlepiej. Weźmie pod uwagę wszelkie cechy szczególne tychże materiałów, czy też ich specyfikę budowy. Nie pominie nawet takich czynników jak natężenie ruchu na danym terenie, czy też klasy obciążenia – która zdaje się tutaj być jednym z najważniejszych tematów. Dzięki takiemu zagospodarowaniu terenu można czuć się lepiej przygotowanym na (nie)spodziewane warunki pogodowe.

Przeciętna ilość opadów to dopiero początek – poradnik dobierania systemu odwodnień do warunków wodno-gruntowych
Być może sądzisz, że ulewy i nawałnice Cię nie dotyczą – ale w obliczu dzisiejszych zmian klimatycznych wszystko jest możliwe, dlatego nie jest głupim pomysłem tak przygotować system odwodnień na posesji, aby był na to przygotowany. Po co wystawiać się podtopienia, skoro tak nie musi być? Dopasowanie kanałów rynnowych – złóż to na barki specjalistów - Zatem już ustalone – chcesz zrobić wszystko, by Twoja nieruchomość – z garażem i piwnicą włącznie, była należycie chroniona przed nadmiarem wilgoci. Co dalej? Kanały rynnowe dopasowane z pomocą specjalistą ds. odwodnień to całkiem niezły początek. Dzięki doświadczeniu i wiedzy ekspertów w tej dziedzinie nie będzie żadnego problemu z ich dopasowaniem do lokalnej infrastruktury, czy podłoża. Każdy to potwierdzi – lepiej przygotować system odwodnień na więcej opadów, czy wody z topniejącego śniegu, niż mniej.

Co jeszcze będzie brane pod uwagę podczas dopasowania systemu odwodnień do posesji? Głębokość zalegania wód gruntowych, przepuszczalność poszczególnych warstw gruntu, położenie poszczególnych warstw gruntu. Gdy będzie to wszystko jasne – można przejść dalej, a więc do wyboru samego produktu, jakim są wysokiej jakości kanały rynnowe. Przede wszystkim chodzi o to, by z ich pomocą zminimalizować szanse na jakiekolwiek zalanie czy osłabienie fundamentów. Czy wiesz, że woda zalegająca na podwórzu to także potencjalne szkody dla Twojego ulubionego samochodu? Tak nie musi być, jeśli zaufasz ekspertom od odwodnień i ich profesjonalnej ocenie tematu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy dobieraniu systemu odwodnień?

Od ilości studzienek po częstotliwość opadów. To wszystko i wiele więcej musi zostać uwzględnione, ale czy wiesz, że to jeszcze nie koniec? Mimo, iż oczywiście ani Ty ani producent odwodnień nie możecie przewidzieć zmian klimatycznych – jeśli chodzi o dobór odpowiedniego drenażu jak najbardziej zasadne jest powiedzenie, iż lepiej dmuchać na zimne, albo inaczej – przygotować się na najgorsze. Podpowiedź znajdziesz też podczas obserwowania roślinności na terenie posiadłości – jeśli zauważysz tam gatunek charakterystyczny dla terenów podmokłych to ewidentny znak, że coś się dzieje i warto zareagować, a nie ma lepszego sposobu na tego rodzaje reakcje aniżeli właśnie postawienie na wysokiej klasy kanały rynnowe. Gwoli ścisłości – spadki terenu, jak i sama jego rzeźba także mają znaczenie. Dopiero z takim kompletem informacji producent i wykonawca odwodnień liniowych jest Ci w stanie zaproponować coś na miarę potrzeb. Na miarę potrzeb – to znaczy, że zgodnie z tym, jakie zadanie ma dany drenaż. Zadba o to, by wszystkie elementy go tworzące były wysokiej jakości, spełniały normy jakościowe – co musi być potwierdzone rzetelnymi testami z niezależnego źródła. Dlatego lepiej postarać się o taką pomoc, zamiast samemu zostawać z takim wyborem.

Dokumentacja geotechniczna – przepustka do wykonania odwodnienia liniowego na posesji

Wysokiej jakości materiały do wykonania systemu drenażowego są absolutną koniecznością, ale nie mniej ważne są i inne przygotowania związane z kompleksowym podejście do tematu. Jako znawcy odwodnień liniowych w praktyce i teorii chcemy podzielić się swoją wiedzą na temat badania gruntu. W końcu właśnie ta czynność ma ostateczny wpływ na dobór rozwiązań odwodnieniowych na terenie posesji i właściwe podejście do niego ma ścisły związek z tym, jak bardzo efektywny będzie cały system drenażowy.

Badanie geoteczniczne a system drenażowy - o czym pamiętać?
Zasadą numer jeden jest to, by wszelkie czynności związane z wykonaniem badania geotechnicznego miały miejsce jeszcze przed jakimikolwiek pracami budowlanymi realizowanymi na działce. Weźmy też pod uwagę, że fakt, czy dany dom będzie miał piwnicę czy nie przekłada się bezpośrednio na głębokość odwiertów. Co zyskasz dzięki przeprowadzeniu profesjonalnych i dokładnych testów geotechnicznych? Wyniki będą możliwie jak najbardziej wiarygodne. Ograniczasz ryzyko pojawienia się niespodziewanych komplikacji do minimim. Zachowaj więc ostrożność, jeśli masz do czynienia z firmą geoteczhnicną, która deklaruje, iż komplet badań zajmie jej nie więcej niż godzina – to powinno być jasnym ostrzeżeniem, że masz do czynienia z samozwańczymi fachowcami i zdecydowanie w takich okolicznościach lepiej poszukać innego zespołu ekspertów do badań geotechnicznych.

Jak powinno wyglądać właściwie wykonane badanie geotechniczne?

Trzy odwierty to dla każdego prawdziwego fachowca w tej branży absolutne minimum – zwłaszcza w miejscach takich jak przecięcia przekątnych i narożniki budynku. W ten sposób można pozyskać konkretną wizję na to jak, odpowiednie odwodnienia liniowe winny wyglądać, jak również rzuca to światło na konieczność zaplanowania właściwych fundamentów pod nieruchomość. Jak głębokie powinny być odwierty w ramach badania geotechnicznego? minimum 6 metrów – dla domów z podpiwniczeniem, 3 metry – dla domów bez podpiwniczenia. Im bardziej precyzyjna dokumentacja geotechniczna – tym lepiej dla przyszłych właścicieli i mieszkańców. Owszem – może być nieco bardziej kosztowna, ale zdecydowanie jest to inwestycja tego warta. Tylko dokładny opis warunków wodno-gruntowych może pozwolić na dobranie najlepszych możliwych odwodnień liniowych. Jeśli chodzi o to, jak długo na taką dokumentacje trzeba czekać – zwykle zamyka się to w okresie od jednego do dwóch tygodni, co warto uwzględnić w harmonogramie prac. Ważne! Zwróć uwagę na to, by w części opisowej nie brakło informacji dotyczących tego, jak głęboko na danym terenie zalegają wody gruntowe. Pamiętaj też o przejrzeniu części graficznej i wniosków końcowych – wraz z zaleceniami specjalistów.

Profesjonalne odwodnienia – najlepszym, bezpiecznym i estetycznym rozwiązaniem drenażowym

Nie ma mowy o zachowaniu bezpieczeństwa ruchu – bez troski o skuteczne odprowadzenie wody. Właśnie dlatego wyprofilowanie jezdni, po których się poruszamy nie jest przypadkowe, ale zrobione z myślą o tym, by woda mogła możliwie jak najszybciej spływać na boki. Oczywiście jednak możemy dzisiaj robić o wiele więcej, by zadbać o jak najlepszy stan rzeczy wszędzie tam, gdzie woda nie może samoistnie wsiąknąć w grunt, albo jeśli wykopanie rowu nie jest możliwe.

Bezpieczeństwo i estetyka a rola odwodnień – jak to powinno właściwie wyglądać?

Oczywiście, że bezpieczeństwo jest najważniejsze – ale w działaniach profilaktycznych nie można zapomnieć o estetyce przestrzeni miejskiej. Rowy rowami, ale rozwiązanie profilaktyczne dla odpowiednio odprowadzania wody winny również uwzględniać w planach przestrzeń miejską z „zielonego” punktu widzenia. Właśnie dlatego często betonowymi prefabrykatami zastępuje się okazałe rynienki, które są częstym elementem mniej reprezentacyjnego krajobrazu wymagającego odwodnień. Jakie założenia muszą przyświecać projektowaniu takich konstrukcji? Głębokość musi zapewniać dostateczną wydajność, Wielkość nie może ingerować w bezpieczeństwo poruszania się pojazdów,czy pieszych. Niestety – nierzadko wygląda to w praktyce inaczej… Zmoczenia obuwia nie da się uniknąć, a niekiedy przejazd pojazdem osobowym również staje się kłopotliwy. W efekcie nie brakuje samozwańczych fachowców – mieszkańców osiedli, którzy sfrustrowani podejmują działania na własną rękę chcąc udoskonalić aktualny stan systemu drenażowego. Robią to przykładowo układając betonowe elementy na dno odwodnienia, co owszem – nieco poprawia płynność ruchu, ale mocno obniża walory estetyczne danego miejsca, jak też wpływa negatywnie na przepustowość. Niekiedy blacha zostaje ułożona na wierzch – jednak jej gnicie, czy korodowanie jest właściwie kwestią czasu. Co więc można zrobić? Tylko profesjonalne odwodnienia liniowe dają bezpieczeństwo i estetykę! Profesjonalnie przygotowane odwodnienie jest jedynym rekomendowanym i najlepszym rozwiązaniem w obliczu wyżej wymienionych wyzwań. Takie odwodnienia liniowe to mądra inwestycja niosąca same korzyści. Co najlepsze – sprawdzi się idealnie bez względu na to, gdzie są konieczne – czy to obiekt przemysłowy, mieszkalny, czy użytkowy.

Dlaczego profesjonalne odwodnienia liniowe mają sens?

Pojazdy mogą poruszać się po nich wygodnie i bezpiecznie. Są wykonane z solidnej jakości materiałów (beton/polimerobeton). Wytrzymały ruszt zapewnia odpowiednią klasę obciążeń. Takie podejście to najlepszy sposób na zapewnienie sobie komfortowych warunków poruszania się, jak również suchej drogi, podjazdu. Podjęcie współpracy z renomowanym i doświadczonym producentem odwodnień to najlepsza z możliwych opcji.

Nie masz systemu odwodnienia liniowego? To może Cię słono kosztować! Nie trzeba wydawać majątku na kanały rynnowe dla obiektu – aby cieszyć się wygodą i estetyką tego rozwiązania. W ten prosty sposób można uniknąć nie tylko problemów związanych z obniżeniem jakości kostki, jak również tych codziennych – gdy co chwilę na drodze pojawiają się konieczne do przeskoczenia kałuże. Z drugiej strony majątek mogłyby kosztować wszystko, co związane ze szkodami wynikającymi z nadmiaru nieodprowadzonej wody – o ile te szkody byłyby możliwe do usunięcia. Już chyba nie trzeba dodawać, że z czasem szkody te byłyby możliwie coraz większe. Wyzwania związane z zarządzaniem wodą na posesji Ogromna ilość rozważań stoi zarówno przed wykonawcami, jak i projektantami obiektów budowlanych – co ma związek z tak różnorodnymi charakterystykami podłoża, z jakimi można się spotkać. Jeśli okaże się, że poziom wód gruntowych, z jakim trzeba się zmierzyć jest naprawdę wysoki – ten stopień komplikacji jeszcze bardziej się powiększa. Również oczywiście ma to związek z wodą opadową, gdy nie dba się o jej prawidłowe odprowadzanie szkody będą coraz to większe – będzie grunt uplastyczniać i równocześnie przesiąkać do fundamentów. Największa komplikacja jest wtedy, gdy mamy do czynienia z gruntem nieprzepuszczalnym, podobnie jeśli chodzi o podłoże niejednorodne, czy też takie gdy zaczynają pojawiać się naprężenia. Co warto zapamiętać, by uświadomić sobie problem? Uwaga – nie czekaj aż dostrzeżesz pęknięcia! Wtedy problem jest już bardzo zaawansowany. Woda nieodprowadzana w starszych budynkach może nawet doprowadzić do zawalenia się ściany,. W drugim punkcie może pojawić się konieczność zastosowania drenażu opaskowego. Po prostu nie można zapominać, że eliminacja wody musi być bardzo kompleksowa i musi dotyczyć wszelkich powierzchni płaskich znajdujących się na danej posesji – są to na przykład miejsca postojowe, podjazdy, czy chodniki.

Jak problem z wodą mogą rozwiązać współczesne systemy odwodnień? Jeśli chce się zostać przy rozwiązaniu kanałów rynnowych – jest to w porządku, o ile można się upewnić, że nie będzie problemu z tym, by trafić z nimi we właściwe miejsce. Tak wyposażone nawierzchnie, pod nadzorem specjalistów dają spokój ducha, jeśli chodzi o upewnienie się, że obiekt nie ucierpi z powodu nadmiaru wilgoci. Właśnie dlatego najlepiej zaufać fachowcom, którzy wiedzą jak dobrać poszczególne elementy tak aby były one kompleksową odpowiedzą na wyzwania związane z właściwym system odwodnień, który ma we właściwy sposób poradzić sobie z wodą na posesji. Poprawny projekt odwodnienia to absolutna konieczność, podobnie jak dobór wyrobów do systemu – a nie ma lepszego wsparcia w tym zakresie aniżeli firma, która zajmuje się tym fachowo. W ten sposób można mieć też pewność, że spadki zostaną wykonane we właściwy sposób, podstawy betonowe dobrane odpowiednio do ciężaru, a kanały właściwie przemyślane. Również nie trzeba będzie mieć jakichkolwiek wątpliwości, jeśli chodzi o zrównanie rusztu, czy właściwą regulację całej konstrukcji.

Bezproblemowy nawierzchniowy właz kanałowy – to warto wiedzieć! Dyskomfort związany z przejeżdżaniem po zapadniętym włazie to nic przyjemnego, a staje się to wręcz niebezpieczne przy wyższych prędkościach. Nie trzeba więc nikomu tłumaczyć, że eliminowanie tego problemu powinno być absolutnym priorytetem. Sprawę komplikuje fakt, iż nie zawsze możliwe jest poprowadzeniem kanału poza jezdnią, co może być rozwiązane jedynie w ten sposób, by jak najlepiej dopasować konstrukcję – z uwzględnieniem właściwej budowy studzienki. Włazy – tego nie unikniesz! Sieć kanałów musi być zawsze tak budowana, aby uwzględniać dwa najważniejsze aspekty: funkcjonalność i skuteczność w codziennym spełnianiu swojej funkcji, łatwość dostępu w razie naprawy, czy konserwacji. Aby to wszystko było możliwe na system odwodnień powinny składać się proste linie – nie zawsze możliwe jest, by były możliwie jak najdłuższe, co wiąże się z pojawieniem tu i ówdzie różnego rodzaju obiektów architektonicznych – drzew, słupów i innych. W każdym przypadku takiego załamanie konieczne okazuje się postawienie tamże studzienki. Jest ona również konieczna zawsze wtedy, gdy ma miejsce spadek, czy też średnica przewodu ulega zmianie. Łączenia też studzienki wymagają. To wszystko przekłada się na tak dużą ilość włazów, z jaką ma się do czynienia. To jeszcze bardziej wskazuje na fakt, jak bardzo ważne jest zadbanie o ich jak najlepsze wykonanie – w innym przypadku mogą znacząco utrudniać życie i nie chodzi tutaj jedynie o drogi publiczne, ale i włazy kanałowe na terenie posesji prywatnych. Prawidłowa budowa studzienki – to ważne Skuteczne zagęszczenie gruntu to pierwszy krok do tego, by zarówno sam właz kanałowy, jak i całą studzienka mogły być prawidłowo skonstruowane. Oczywiście odpowiednie dopasowanie samego włazu do warunków, w jakich ma spełniać swoją funkcję tak samo ma znaczenie. Tutaj rekomendowaną opcją jest zwłaszcza ten wykonany z solidnego żeliwa – taki jest w stanie stanąć na wysokości zadania i sprostać nawet najbardziej wymagającym warunkom konstrukcyjnym i środowiskowym. Do zapamiętania: aby uniknąć komplikacji w trakcie prac konserwacyjnych konieczne jest zwrócenie uwagi na to, by ciężar włazu kanałowego żeliwnego nie był większy niż to, co jest absolutnie konieczne. W związki z powyższym w ofertach producentów włazów kanałowych dostępne są różne ciężkości tychże – aby zawsze można było dobrać ten najbardziej odpowiedni. Ciekawą opcją jest właz wyposażony w tak zwaną samoniwelującą się obudowę – dzięki której znacznie ogranicza się przenoszenia obciążenia na konstrukcję studzienki. Wygoda i bezpieczeństwo komunikacji nie są więc heroicznym zadaniem, jeśli chodzi o włazy kanałowe. Konieczne jest jednak współpracować z profesjonalistami, jak również dobierając produkty zwrócić uwagę na fakt, aby były możliwie jak najwyższej jakości, nie zapominając też samej estetyce wykonania – która przecież też ma znaczenie.

 

 
 
 
 
Odwodnienie liniowe

Odwodnienia liniowe

betonowe

odwodnienia plastikowe

Stosowanie odwodnień liniowych pozwala na kontrolowane zbieranie wody z powierzchni ziemi utwardzonych różnymi materiałami trwałymi (beton, kostka brukowa itp.). Różne klasy obciążeń pozwalają na stosowanie odwodnień w rozmaitych miejscach w strefie ruchu pieszego i rowerowego, na obszarach zielonych, przy wjazdach do parkingów w strefach przemysłowych. Klasy obciążeń informują nas o możliwości zastosowania danego rusztu, kratki i pokrywy w określonych miejscach. Klasa A15 to ciężar dopuszczalny 15,0 KN, B125 to 12,5 KN, C 250 to 25,0 KN. W oparciu o normy PN-EN 1433 zastosowanie klas obciążeń wygląda następująco: A15 – drogi dla pieszych, ścieżki rowerowe, wjazdy do garaży, podjazdy przydomowe. B125 – drogi dla samochodów osobowych, parkingi, strefy ruchu pieszego. C250 - parkingi, pobocza, ulice, place przeładunkowe. D400 - drogi, parkingi dla wszystkich pojazdów, place rozładunkowe dla hurtowni np. budowlanych.

 
zobacz ofertę

Odwodnienia liniowe

z tworzyw sztucznych

odwodnienia polimerobetonowe
Jesteśmy również producentem odwodnienia liniowego z tworzywa sztucznego. ze względu na swoje zalety, m.in. mała gęstość, odporność na korozję oraz niezbyt wysokie koszty wykonania znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu . Materiał z którego są wykonane sprawia że są estetyczne i lekkie, co ułatwia montaż i transport. charakteryzuje się dużą odpornością na różnego rodzaju agresywne substancje chemiczne zawarte w ściekach np. szpitali, pralni, zakładów chemicznych. Kanały odwadniające wykonane z tworzyw stosuje się wszędzie tam gdzie są wymagane podwyższone wymogi sanitarne. Najczęściej stosowane na zewnątrz budynków m.in. wzdłuż krawędzi, na parkingach, ogrodach czy tarasach. Posiadają dużą odporność na działanie czynników atmosferycznych i chemiczną na działanie kwasów, zasad i soli oraz rozpuszczalników organicznych.
 

 

 

 

zobacz ofertę
odwodnienia betonowe
PRODUCENT ODWODNIEŃ LINIOWYCH

Odwodnienia liniowe

polimerobetonowe

odwodnienia betonowe

Kanały polimerobetonowe wyprodukowane są z ulepszonej mieszanki poliestrowej, żywicy i kruszywa kwarcowego. Polimerobeton jest nowoczesnym produktem wysoce mechanicznie i chemicznie odpornym. Ze względu na swoje właściwości polimerobeton jest o wiele bardziej odporny od betonu tradycyjnego.

 

 
zobacz ofertę

Pozostałe

produkty

ODWODNIENIA LINIOWE
Firma Markpol na polskim rynku budowlanym działa od 1989 roku. W początkowej fazie działalności gama produktowa obejmowała kostkę brukową oraz galanteriębetonową taką jak ażury, obrzeża, płytki betonowe, gazony, palisady oraz cieki wodne. Obecnie specjalnością firmy Marpol są systemy odwodnień liniowych wykonywane z betonu, polimerobetonu oraz tworzyw sztucznych. Klasy odwodnień betonowych prezentują się w zakresie od A15 do F900, znów klasy odwodnień z tworzyw sztucznych zawarte są w przedziale A15 do C250. Wszystkie materiały używane w produkcji systemów odwodnień liniowych są zgodne z normą europejską PN-EN 1433:2005. Odwodnienia liniowe zapewniają szybkie i skuteczne odprowadzenie wody i substancji płynnych z różnych powierzchni użytkowych. Kanały odwadniające firmy Markpol znajdują zastosowanie w wielu inwestycjach zarówno przeznaczonych dla klientów indywidualnych o mniejszym natężeniu obciążeń jak i klientów biznesowych posiadających zakłady produkcyjne, stacje benzynowe, wielkopowierzchniowe parkingi, place budowlane i inne obiekty infrastruktury budowlanej nastawionej na dużą częstotliwość użytkowania. Stale zwiększające się potrzeby rynku zainicjowały proces produkcji odwodnień wykonywanych z polimerobetonu. Tym samym Markpol w swojej ofercie posiada najwyższe jakościowo systemy odwodnień liniowych, przeznaczonych do stosowania w miejscach narażonych na niebezpieczne substancje chemiczne, skrajne warunki atmosferyczne.

 

zobacz ofertę
Odwodnienia liniowe betonowe
ODWODNIENIA LINIOWE

Formulrz kontaktowy


* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Małgorzatę Klempka prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą P.P.H.U. „MARKPOL” Małgorzata Klempka, REGON 271692746 (dalej: P.P.H.U. „MARKPOL”) w celu realizacji składanych zamówień, zleceń i zawierania umów przez P.P.H.U. „MARKPOL”. Mam świadomość, iż moja zgoda jest dobrowolna i posiadam prawo do dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Wiem, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych ze zbioru danych osobowych prowadzonego przez P.P.H.U. „MARKPOL”

* Informujemy, że: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Małgorzata Klempka prowadząca działalność gospodarczą pod firmą P.P.H.U. „MARKPOL” Małgorzata Klempka z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach (43-502), ul. Legionów 240, tel. +48 32 215 63 25, zwany dalej Administratorem; Administrator prowadzi operacje przetwarzania Pani/Pana danych osobowych, czytaj więcej ...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Małgorzatę Klempka prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą P.P.H.U. „MARKPOL” Małgorzata Klempka, REGON 271692746 (dalej: P.P.H.U. „MARKPOL”) w celach marketingowych, w tym otrzymywania informacji handlowych od P.P.H.U. „MARKPOL”. Mam świadomość, iż moja zgoda jest dobrowolna i posiadam prawo do dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Wiem, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych ze zbioru danych osobowych prowadzonego przez P.P.H.U. „MARKPOL”.

43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Legionów 240


Tel./fax: (+48 32) 215 63 25
Tel. kom. +48 605 646 817

E-mail: biuro@liniowe-odwodnienia.pl

odwodnienia betonowe